XBOXCAFE OYUNCU TOPLULUĞU PLATFORMU( www.xboxcafe.com.tr ) 2008 - 2022
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

XBOXCAFE OYUNCU TOPLULUĞU PLATFORMU( www.xboxcafe.com.tr ) 2008 - 2022

Hoşgeldiniz!, Misafir
5948 Gündür yayındayız Toplam Mesajınız: 16777215

AnasayfaXboxcafeAramaLatest imagesHtml Deneme AlanıKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» gamestockcity (instagram)
Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Icon_minitimetarafından Blackdream Ptsi Kas. 28, 2022 9:01 pm

» İngilizce Öğreniyorum Ders 5 (Bahar Şahin)
Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Icon_minitimetarafından Blackdream Perş. Kas. 24, 2022 12:22 am

» İngilizce Öğreniyorum Ders 4 (Bahar Şahin)
Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Icon_minitimetarafından Blackdream Perş. Kas. 24, 2022 12:20 am

» İngilizce Öğreniyorum Ders 3 (Bahar Şahin)
Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Icon_minitimetarafından Blackdream Perş. Kas. 24, 2022 12:17 am

» İngilizce Öğreniyorum Ders 2 (Bahar Şahin)
Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Icon_minitimetarafından Blackdream Perş. Kas. 24, 2022 12:14 am

» İngilizce Öğreniyorum Ders 1 (Bahar Şahin)
Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Icon_minitimetarafından Blackdream Perş. Kas. 24, 2022 12:12 am

» P1-P2 Kardeşlik Hesabi Anlatim
Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Icon_minitimetarafından Blackdream Paz Kas. 20, 2022 12:28 pm

» Oyuncu isimleri paylaşım alani
Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Icon_minitimetarafından Blackdream Paz Kas. 20, 2022 11:58 am

» PES 2015 SATİLİK VEYA TAKASLİK (100 TL)
Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Icon_minitimetarafından Blackdream Paz Kas. 20, 2022 11:47 am

» GAMEPASS 3 YILLIK ALMA TAKTİĞİ
Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Icon_minitimetarafından Blackdream C.tesi Kas. 12, 2022 11:01 pm

Kimler hatta?
Toplam 42 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 42 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 262 kişi Perş. Mart 29, 2018 2:45 pm tarihinde online oldu.
Veterans FC
Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Img-2010

Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme

YazarMesaj
Blackdream
Yönetici
Yönetici
Blackdream

Erkek
Zodyak : Akrep
Nereden : Bursa
İş : Makine Teknikeri
Rep Puanı : 28
Rep Puanı : 232054

Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Empty
MesajKonu: Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme   Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Icon_minitimeÇarş. Mayıs 28, 2008 3:06 pm

1-PC DONANIM REHBERİ
2-TOPLAMA BİLGİSAYAR&MARKA BİLGİSAYAR
3-DONANIM TEKNİK TERİMLER VE DONANIM SEÇİMİ
4-RESİMLİ PC MONTAJI REHBERİ
5-SESSİZLEŞTİRME VE SOĞUTMA ÖNERİLERİ

forumda resmin ve yazıların tamamının görülmesi için
1152*864 veya
daha üstü çözünürlük kullanabilirsiniz.

1-PC DONANIM REHBERİ
Forumda sık sık sorulan donanımı nasıl öğreneceğim? Bilgisayarın kapağını açınca ne nerede oluyor?
Hangi parça ne işe yarıyor ve benzeri soruları bir nebzede olsa yanıtlamak amacı ile bu yazıyı
hazırlıyorum. Umarım mümkün olduğunca basit anlatmaya çalıştığım bu yazı birçok kişinin işine
yarayacaktır.

Bir bilgisayarın kasasında neler bulunur? Kasanın yan kapağını açınca neler ile karşılaşırım?
Kasada bulunan parçalar
1-Anakart
2-İşlemci
3-Ram
4-Harddisk
5-Ekran kartı*
6-Ses kartı*
7-Cdrom cdwr vb.
8-disket sürücü
9-Ethernet kartı*
10-power supply (güç kaynağı)

(*anakartında onboard olarak bulunanlarda bulunmayabilir)

1-Anakart
Tüm sistem bileşenlerinin üzerine bağlandığı sistemimizdeki parçaları yöneten aralarındaki bağlantıları
sağlayan kasanın tabanında boylu boyunca uzanan en büyük parçadır. Üzerinde işlemci için,
ramler için,
ekran kartı için, yuvalar vardır. Resimden inceleyebilirsiniz. AMD ve İNTEL işlemciler için ayrı
anakartlar üretilmektedir. Yine destekledikleri işlemciye göre kendi içinde kategorilere ayrılmaktadır.
Yazının giriş seviyesinde olduğunu düşünerek ayrıntılara girmiyorum

Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme Wol_errorResmin Kücük Halini Görmek İcin Tiklayiniz!!
Marka & Toplama PC, Donanım seçimi, Resimli PC montajı, PC Sessizleştirme 93386389vg6

2-İşlemci
Merkezi işlem birimi olarak adlandırılır.bilgisayarımızın beyni konumundadır. Bilgiyi işleme ve bize
sunulması görevini yapar. Anakartımızın üzerindeki işlemci yuvasına monte edilir. Üzerinde bir fanla
birlikte alüminyum yada bakır olan bir soğutucu vardır. Bunun sebebi bilgisayarımızın en çok ısınan
parçası olan işlemcinin soğutulmasını sağlamaktır. Yine bilinen 2 işlemci üreticisi vardır bunlar AMD
ve İNTEL dir.

3-Ram (random Access memory(bellek))
Harddiskimiz ile işlemci arasında köprü görevi üstlenen bu parçalar bilgisayarımızın çalışmasında
en önemli unsurlardandır. İşlenecek veriler harddiskten belleğe alınır işlemcide işlendikten sonra
tekrar harddiske yollanır ya da bize sunulur. Harddiskler işlemcinin işlem kapasitesine göre çok
yavaş kaldıkları için ramlere ihtiyaç duyulmaktadır. Önceleri edo ram olan ramlerimiz sdram,
rd ram ve ddr olarak gelişti ve şuan ise ddr2 adını aldılar ama şekilleri neredeyse hep aynı ram gördüğünüzde
mutlaka tanıyacaksınız.

4-Harddisk (veri deposu)
bilgilerimizin depolandığı yerdir kısacası ***lerimiz, filmlerimiz, belgelerimiz hepsi bu parçanın
içinde toplanmaktadır. Kasamızın ön tarafındaki raflarda bulunan anakart üzerine doğrudan
değilde kablo (ide veya sata kablosu) ile bağlanan parçasıdır.

5-Ekran kartı
Kullanıcıları en çok terfiye sürükleyen her yeni oyunla beraber biraz daha eskiyen zavallı ekran kartları.
Bilgisayarımızın yaptığı işleri monitörümüze aktaran oynadığımız 3d oyunların grafiklerini işleyen parçadır.
Ekran kartını bulmanın en kolay yolu monitörden çıkan kabloyu takip etmektir. Monitör kablosunun
bilgisayara bağlandığı yer ekran kartıdır. Anakarttaki ekran kartı yuvasına takılır ve anakarta direkt
olarak bağlanır.

6-Ses kartı
Bilgisayarımızdan ses almamızı sağlayan bilgisayarımızdaki seslerin işlenip kulağımıza müzik konuşma
ses efekti olarak duyulmasını sağlayan parçadır. Yine ses kartını bulmak için hoparlörümüzden çıkan
ses kablosunu takip etmek yeterlidir. Anakart üzerindeki pcı yuvalarna doğrudan bağlanan parçalardan biridir.

7-Cdrom-Cd-wr
Herkes hergün kullanıyor. Bilgisayara dışarıdan veri yüklemek veya bilgisayardaki verileri başka
bilgisayarlara taşımak için kullandığımız parçalardır. Kasamızın üst kısmında yer alırlar anakarta
ide kabloları yoluyla ide girişlerinden bağlanırlar.

8-Disket sürücü
Disket sürücüyü bilmeyen yoktur geçmişten günümüze siyah disketlerden kurtulamadık gitti. 1.44mb
kapasiteleri ile günümüz koşullarında çok yetersiz olsalarda bios yenileme, raid sistem kurma gibi
durumlarda kullanılıyorlar. Anakarta ide kanalı ve ide kablosu ile bağlanıyorlar.

9-Ethernet kartı
Günümüz adsl kullanıcılarının adsl modemleri kullanmak için en çok tercih ettikleri bağlantı türüdür.
Ayrıca ev içi, ofis içi bilgisayar ağları kurulması içinde gerekli olan bilgisayarlar arası kablolu veri
transferini düzenleyen birimdir. Genelde anakartlarda onboard olarak bulunan parçadır.

10-Power supply
Bilgisayarımızın farklı parçaları farklı elektrik güçlerine ihtiyaç duyarlar anakarta,harddiske,
disket sürücüye gitmesi gereken voltajlar hep farklıdır. İşte power supplymizin görevi 220 volt
olarak gelen elektriği kanallara ayırarak her parçaya ihtiyaç duyduğu kadar yollamakdır.

Not: İlk olarak kasayı ilk defa açanlar için yazıldığı için mümkün olduğunca basit anlatmaya
çalıştım. Daha detaylı bilgi almak isteyenler konu içinde devam edebilir.

2-TOPLAMA BİLGİSAYAR&MARKA BİLGİSAYAR

Toplama bilgisayar&markalı bilgisayar
Bilgisayar alacak birçok kişi kendine bu soruyu soruyor. Yazımızın bu bölümünde artıları ve eksileri
ile bu iki seçeneği değerlendireceğiz.Genelde bilgisayarların çalışma yapısını bilmeyenlerin, bilgisayarla
ikide birde ilgilenmek istemeyenlerin, ileriye yönelik terfi düşünmeyenlerin, sorun çıktığında arkasında
büyük bir firma olduğunu bilmek isteyenlerin tercihi genelde markalı bilgisayardan yana oluyor.

Yalnız kazın ayağı pek de göründüğü gibi değil. Bugün markalı bir bilgisayara binlerce dolar döken
bir babanın çocuğunun 3 ay sonra elinde F.E.A.R’la gelerek baba ben bu oyunu oynayamıyorum
diye haykırması baba içinde çocuk içinde istenmeyen bir durumdur.
Günümüzde komple kendi bilgisayarını üreten bir firma yoktur. (En azından ben öyle biliyorum)
Bilgisayarlar yukarıda belirttiğimiz parçalardan oluşmaktadır ve bu parçaların bir araya gelmesi ile çalışır.
Bu parçaların işleyişi ve yapısı sebebi ile farklı firmalar tarafından üretilmektedir.
İşte bu bilgisayar parçaları X markasının fabrikasında birleştirilirse markası X,
herhangi bir bilgisayarcıda ya da sizin tarafınızdan birleştirilir ise toplama bilgisayar adını almaktadır.
Buradan yola çıkarak 10’larca parça üreticisinin 100’lerce parça ürettiğini düşünürsek
çok çeşitli kombinasyonlar oluşturmak mümkündür. İşte burada marka bilgisayarlar
bize tüm seçenekleri sunamayacaklarından. 3-5 isimle beraber (Eko,pro,mega,ultra vs.)
hazır paketleri sunmaktadır. Genel kullanıcı ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmış bu paketlerin
herkesin ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değildir.
Marka bilgisayar, ya da toplama bilgisayar alırken size sunulan özellikleri inceleyin.
İncelerken bilgisayarın çalışmasının bir zincir gibi olduğunu unutmayın. Zincir en zayıf halkası kadar kuvvetlidir.
Bu durumda çok güçlü işlemcisi olan bir bilgisayarın ekran kartı, anakartı, harddiski yetersizse
güçlü işlemci pek de işe yaramayacaktır. Peki hangi parçanın iyi olduğunu nereden anlarım?
Bundan konunun ilerleyen bölümünde bahsedeceğiz. Ayrıca konu içinde merak ettiklerinizi sorarak yardım alabilirsiniz.

Neden toplama bilgisayar sorusuna verilecek cevapları gözden geçirelim.
Toplumun geneline göre hazırlanmış sınırlı seçeneklere maruz kalmazsınız.
İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra tüm parçaların seçimini kendiniz yapabilir,
tamamen size özel bir bilgisayar oluşturabilirsiniz.
Bilgisayarda kullanacağınız tüm parçalar birbirinden bağımsız olmak üzere en az 2 yıl garantilidir.
İleriye dönük geleceği olan parçalar seçerek bilgisayarınızı yeni çıkan parçalarla güçlendirebilir ve
sürekli güncel bir bilgisayara sahip olabilirsiniz.
İllaki komple sistem garantisi isteyenler için komple sistem garantili bilgisayar toplayan firmalar mevcut.

Neden marka bilgisayar sorusuna verilecek cevaplar,
Marka bilgisayarlar genelde şirketler ve okullar tarafından tercih edilir. Çünkü bu bilgisayarları kimse
kendi malı gibi kullanmaz. Bilgisayarların bakımından çalışmasından sorumlu şirket çalışanı yoktur.
Eğer bir sorun çıkarsa servisi çağırır hallederler. İleriye dönük terfiye genelde ihtiyaç olmaz.
Çünkü şirketlerde kullanılan programlar bellidir. Kolay kolayda değişmez. Elbetteki alınan bir markalı
bilgisayarda ömrünü tamamlayana kadar kendisine düşen görevi sonuna kadar yerine getirecektir.
Aynı durum standart ev kullanıcısı içinde geçerlidir. Eğer yapılacak iş film izleme, müzik dinleme,internet,msn
ve basit birkaç programsa ve kullanıcı bunlardan ileri gitmeyeceğini biliyorsa markalı bilgisayar tercih edebilir.
Bir sorun olursa servisi arar gelirler alırlar yaparlar getirirler ama ücretini de alırlar…
Eğer bilgisayarda kendimi geliştireceğim, yeni çıkan her şeyi denemek isterim, tüm oyunları oynamak istiyorum
derseniz sizin toplama bir bilgisayara ihtiyacınız var demektir.

Bilgisayar alırken sizde seçeneklerinizi gözden geçirin.
Öncelikle bilgisayarla ne yapmak istediğinize karar verin. Çünkü her bileşen yapmak istediklerinizi olumlu olarak
desteklediği gibi işinize köstek de olabilir.

3-DONANIM TEKNİK TERİMLER VE DONANIM SEÇİMİ

Eğer bilgisayarda genellikle oyun oynayacak, yerine göre diğer işlerinizi yapacaksanız
Amd S939 işlemcilerden birini seçmeniz sizin için doğru bir tercih olacaktır.

Genelde grafik ağırlıklı çalışacaksanız, video encoding, rendering yapacaksanız İntel’ in 6xx
Serisi bir işlemcisini tercih edebilirsiniz

Bu demek değildir ki intel’le oyun oynanmayacak veya AMD’de encoding yapılmayacak.
Her iki işlemcide üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerdir. Belirttiğim işler bu işlemcilerin
özellikle iyi olduğu işlerdir.

Eğer bilgisayarım bir işi yaparken durmasın ilerlesin ben çok yoğun çalışırım diyenlerdenseniz
çift çekirdekli (dual core) bir işlemci tercih edebilirsiniz.

ANAKART SEÇİMİ;
Anakart seçiminde çok fazla seçeneğiniz var. Yalnız INTEL işlemci tercih ettiyseniz INTEL işlemcinizin
takılabileceği bir yuva bulunan INTEL tabanlı bir anakart, AMD işlemci seçtiyseniz AMD işlemcinizin takılabileceği
bir yuva bulunan anakart seçmelisiniz.

Bunun yanında bazı anakartlarda bazı bileşenler onboard (anakarta fabrikadan montajlı) şekilde bulunabiliyor.
Bunları incelemelisiniz.
Onboard Ethernet kartı, ses kartı veya ekran kartı anakartla beraber gelebilir.
Ethernet kartı ve ses kartı günümüz anakartları için onboard olmazsa olmaz seçeneklerden.
Eğer ki bilgisayarınızda oyun oynayacaksanız onboard ekran kartı olmayan bir model seçmelisiniz.

Şuanda en çok kullanılan ve en çok tercih edilen, yani en güncel bir anakarta bulunan teknik terimlerin
ne olduğuna basitçe değinelim.
Açıklama: Yeşil renkle belirtilmiş terimler AMD tabanlı anakartlarda, Mavi renkle belirtilmiş terimler
INTEL tabanlı anakartlarda bulunmaktadır. Siyah koyu renkle yazılmış terimleri ise hem INTEL tabanlı
sistemlerde hem de AMD tabanlı sistemlerde ortak bulunmaktadır.
http://www.xboxcafe.com.tr

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Resimli Pc Toplamak(Toplama Bilgisayar Yapma)
» Honor Buff Toplama