XBOXCAFE OYUNCU TOPLULUĞU PLATFORMU( www.xboxcafe.com.tr ) 2008 - 2022
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

XBOXCAFE OYUNCU TOPLULUĞU PLATFORMU( www.xboxcafe.com.tr ) 2008 - 2022

Hoşgeldiniz!, Misafir
5961 Gündür yayındayız Toplam Mesajınız: 16777215

AnasayfaXboxcafeAramaLatest imagesHtml Deneme AlanıKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» gamestockcity (instagram)
DVD'den (sadece) altyazı riplemek Icon_minitimetarafından Blackdream Ptsi Kas. 28, 2022 9:01 pm

» İngilizce Öğreniyorum Ders 5 (Bahar Şahin)
DVD'den (sadece) altyazı riplemek Icon_minitimetarafından Blackdream Perş. Kas. 24, 2022 12:22 am

» İngilizce Öğreniyorum Ders 4 (Bahar Şahin)
DVD'den (sadece) altyazı riplemek Icon_minitimetarafından Blackdream Perş. Kas. 24, 2022 12:20 am

» İngilizce Öğreniyorum Ders 3 (Bahar Şahin)
DVD'den (sadece) altyazı riplemek Icon_minitimetarafından Blackdream Perş. Kas. 24, 2022 12:17 am

» İngilizce Öğreniyorum Ders 2 (Bahar Şahin)
DVD'den (sadece) altyazı riplemek Icon_minitimetarafından Blackdream Perş. Kas. 24, 2022 12:14 am

» İngilizce Öğreniyorum Ders 1 (Bahar Şahin)
DVD'den (sadece) altyazı riplemek Icon_minitimetarafından Blackdream Perş. Kas. 24, 2022 12:12 am

» P1-P2 Kardeşlik Hesabi Anlatim
DVD'den (sadece) altyazı riplemek Icon_minitimetarafından Blackdream Paz Kas. 20, 2022 12:28 pm

» Oyuncu isimleri paylaşım alani
DVD'den (sadece) altyazı riplemek Icon_minitimetarafından Blackdream Paz Kas. 20, 2022 11:58 am

» PES 2015 SATİLİK VEYA TAKASLİK (100 TL)
DVD'den (sadece) altyazı riplemek Icon_minitimetarafından Blackdream Paz Kas. 20, 2022 11:47 am

» GAMEPASS 3 YILLIK ALMA TAKTİĞİ
DVD'den (sadece) altyazı riplemek Icon_minitimetarafından Blackdream C.tesi Kas. 12, 2022 11:01 pm

Kimler hatta?
Toplam 19 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 19 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 262 kişi Perş. Mart 29, 2018 2:45 pm tarihinde online oldu.
Veterans FC
DVD'den (sadece) altyazı riplemek Img-2010

DVD'den (sadece) altyazı riplemek

YazarMesaj
Blackdream
Yönetici
Yönetici
Blackdream

Erkek
Zodyak : Akrep
Nereden : Bursa
İş : Makine Teknikeri
Rep Puanı : 28
Rep Puanı : 232054

DVD'den (sadece) altyazı riplemek Empty
MesajKonu: DVD'den (sadece) altyazı riplemek   DVD'den (sadece) altyazı riplemek Icon_minitimePerş. Ekim 28, 2010 7:58 pm

Bu konuda nette pek çok resimli doküman bulabilirsiniz. Ben alıntı yapmak yerine az önce riplediğim Hotel Rwanda filmi için böyle bir çalışma hazırlamak istedim. Umarım yararlananlar olur.

Aşağıdaki anlatım, riplenmiş yani DVD Decrypter gibi bir programla sabit diske alınmış bir film için yapılmıştır. Buradan anlamanız gereken, korumalı bir dvd'den altyazı alabilmek için onu riplemeniz gerektiğidir. Konumuz altyazının riplenmesi olduğundan filmi sabit diske attığınızı varsayıyorum. Bilmeyenler için daha sonra bu anlatım da yapılabilir.

Normalde bir altyazıyı riplemenin pek çok yolu var. Örneğin Vobsub ile de yapabilirsiniz ama Türkçe karakter konusunda Subrip kadar başarılı değil.

Öncelikle Subrip programını buradan indiriyoruz. Programı çalıştırmak için kurmaya gerek yok ve rar içinden de çıkarmayacağız.

Hotel Rwanda'yı çıkardığımız klasörün içi, aşağıdaki gibi. Pek çok formatta dosya var. 2 Dvd'lik bir film (yaklaşık 7,39 GB) olduğu için bu kadar dosya var. Tek dvd lik filmlerde daha az olacaktır. Altyazı dosyamız da bu .ifo dosyalarından birinin içinde. Tek tek deneyeceğiz.

DVD'den (sadece) altyazı riplemek Adm2xs4

Programımızı açıyoruz ve yukarıda sol üstteki VOB butonuna tıklıyoruz. Buradan Open ifo butonuna tıkladığımızda bilgisayara attığımız ham dvd klasörüne geldik.

DVD'den (sadece) altyazı riplemek Adm3xp4

DVD'den (sadece) altyazı riplemek Adm4fv0

Deneme amaçlı olarak VIDEO_TS.IFO dosyasını seçip AÇ dedik. Görüldüğü gibi resimde gösterdiğim yerde ?? işaretleri çıktı. Orada Turkish yazana kadar devam edeceğiz.

DVD'den (sadece) altyazı riplemek Adm5fb5

Tek tek denedim ve 6.ifo dosyasında Turkish'i buldum.

DVD'den (sadece) altyazı riplemek Adm6vu6

Şimdi yapacaklarımızın ne olduğunu kısaca açıklamak lazım. Bu .ifo dosyasındaki her bir kelime, aslında bir resimdir. Program, resimdeki her bir harfi sizin tanımlamanızı isteyecek. Tarayıcıdan taradığımız metin içeren sayfalar da bilgisayara nasıl OCR yazılımları ile metin olarak aktarılabiliyorsa; buradaki mantık da budur.

Start düğmesine bastığımız anda karşımıza, bize yukarıda anlattığım gibi programın resim olarak gördüğü her bir karakter için manuel olarak bir harf atayacağız. Burada programın en güzel yanı, sorduğu bir karakteri tekrar sormaması. Türkçe'deki 29 karakteri ve 9 rakamı atadığınızda program, hafızası sayesinde bir daha sormayacaktır.

DVD'den (sadece) altyazı riplemek Adm7ki8

Mavi olarak gösterilen harf, büyük ise büyük harf olarak yazacağız. Buna dikkat:

DVD'den (sadece) altyazı riplemek Adm8xa1

Aşağıdaki resimde ise r ve t harflerini ayrı karakter olarak algılayamadığı için size birlikte soruyor. Burada rt olarak yazacağız.

DVD'den (sadece) altyazı riplemek Adm9hs4

Her bir harfi hafızasına aldığı için sonraki adımlarda program hızlanıyor. Aşağıdaki resimde sürecin ne kadarının bittiği görülüyor:

DVD'den (sadece) altyazı riplemek Adm10qu6

Tüm karakterler çevrildikten sonra aşağıdaki gibi bir görüntü elde ediyoruz.

DVD'den (sadece) altyazı riplemek Adm11nj4

Şimdi sıra, elde edilen altyazıyı kaydetmeye geldi. Ben henüz filmi xvid yapmadığım için filmin kaç fps değerinde olduğunu bilmiyorum. Ama muhtemelen 23,976 fps olara ayarlarım. Filmlerin kaç fps değerinde olduğunu anlamak için gspot adlı küçük programdan yararlanabilirsiniz. Eğer altyazıyı 25 fps olarak yapmak istiyorsanız resimdeki kutucukta 25 fps ayarlamanız gerekir. Ayarlarımızı yaptıktan sonra disket şekline basarak altyazıyı kaydedeceğiz.

Önemli Not: Program, varsayılan olarak altyazıları .srt olarak kaydeder. Farklı bir format isterseniz DVD'den (sadece) altyazı riplemek Adm11sr1 butonuna tıklayabilirsiniz.

Diskete bastığımda karşınıza ANSI veya Unicode olarak kaydetmek isteyip istemediğimize dair ekran gelir. Bu size kalmış ama Unicode her zaman iyidir. Hayır deyip geçiyorum. Sonrasında aşağıdaki ekran gelecek:

DVD'den (sadece) altyazı riplemek Adm12rk1

Burada Save butonuna basınca altyazıyı kaydetmek istediğimiz yeri belirleyeceğiz. Programı kapatırken de bir uyarı gelecek ve .sum dosyasını kaydetmek isteyip istemediğiniz sorulacak. Bu .sum dosyası, harf tanımladığınız her bir karakter haritasını barındırır ve bir sonraki altyazı riplemenizde size zaman kazandırır. Kaydedin derim.
http://www.xboxcafe.com.tr

DVD'den (sadece) altyazı riplemek
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-